July 25, 2023 · Redakcija

Veliki razgovor sa regruterima — gde je i kuda ide domaća IT industrija?

Sa nekim od vodećih regrutera smo pričali o tome koji profili se ovih dana najviše i najmanje traže, kakva je situacija sa kretanjem plata za programere, njihovim generalnim utiscima i još toga.

Bez obzira da li ste zaposleni kao QA, PM, HR ili inženjer, ili ste preduzetnik, regruter ili konsultant, ako ste u IT industriji, teško da vas ne dotiče neizvesnost koja od početka ove godine vlada u ovoj grani.

Sa željom da što više budemo u toku sa ovim promenama, i da im se što bolje prilagodimo, nastavljamo razgovore sa ekspertima i učesnicima u domaćem IT sektoru.

Danas pričamo sa nekoliko eksperata, regrutera sa dugim nizom godina isksutva u industriji.

Sa nama su pričali Sandra Prvulović, suosnivačica Fenix Human Resources, Vasilija Nikolić koja je Lead Tech Recruiter u Omnes Group-u, Darko Poznanović iz Adecco-a gde je IT Recruitment and Business Support Team Lead, i Nedeljko Radojičić koji je Head of Legal and Operations u BPS TECH.

Sagovornike smo pitali da izlože svoje viđenje o dinamici zapošljavanja i traženim pozicijama, platama, trendovima koje uočavaju, i mnogo čemu drugom.

Kako vidite trenutnu situaciju u domaćoj IT industriji iz vaše perspektive?

Darko Poznanović, IT Recruitment and Business Support Team Lead @ Adecco

Mogla bi se opisati jednom reči – Oprezno.

Iz razgovora sa predstavnicima kompanija sa kojima sarađujemo, nameće se zaključak da je jako teško proceniti u kom smeru se dalji razvoj industrije kreće, i kada će se oporaviti. P

rošle godine smo imali uveravanja da naše tržište neće u značajnoj meri osetiti krizu, početkom ove godine procene su bile da će se tržište oporaviti krajem leta/početkom jeseni, dok se u trećem kvartalu većina uzdržava od davanja procena i prognoza.

Takođe, kompanije su opreznije tokom procesa selekcije, i prilikom samog zapošljavanja.

 

Sandra Prvulović, co-founder @ Fenix Human Resources

Iskreno, ovo je iznenađenje za mnoge od nas. Tokom proteklih 13 godina u IT regrutaciji, uvek smo težili brzom skaliranju, zapošljavanju najboljih talenata i pomaganju poslodavcima da ostanu konkurentni, ali u velikom obimu. Međutim, nismo očekivali ovakav pad u IT zapošljavanju.

Sada se suočavamo s nekoliko izazova. Primećujemo značajno smanjen broj otvorenih IT pozicija na tržištu, suočavamo se s privremenim obustavljanjem zapošljavanja (hiring freeze) u mnogim kompanijama i svedoci smo masovnim otpuštanjima u nekim IT firmama.

Takođe, programeri primećuju značajan pad poruka od regrutera na LinkedIn-u u poslednjih nekoliko meseci. Istovremeno, IT firme se iznenada susreću s velikim brojem IT kandidata koji se javljaju na njihove oglase za posao, što čini izbor samo jednog kandidata izuzetno teškim.

Važno je napomenuti da je ova situacija privremena. Verujem da će nakon leta biti malo više otvorenih pozicija. Očekujem da će u drugom kvartalu sledeće godine doći do osetnog povećanja zapošljavanja.

 

Vasilija Nikolić, Lead Tech Recruiter @ Omnes group

Treba imati na umu da nijedno gledište ne može biti sveobuhvatno, stoga se ograđujem da sledeće informacije mogu i ne moraju biti opšta istina.

Jedno vreme primećivao se eksponencijalan rast popularnosti u IT sektoru. Sve više oprečnih struka se rekalibrisalo za programerski posao, a s obzirom na ekspanziju tržišta i veliku potražnju, bilo je zgodno iskoristiti momentum kako bi se popunili poprilični kapaciteti.

Međutim, kao i svaki neskalirani rast i ovaj je doživeo krah sa inflacijom, pa sad svedočimo masovnim otpuštanjima i gašenjima firmi. Nažalost, u tom potezu ispašta i kadar koji ne zaslužuje, pa je zato uloga nas regrutera izuzetno važna kako bismo kvalitet prepoznali, a potencijal povezali sa prilikom uz što veću stopu preklapanja.

Utešno je da kao i porast, ni pad nije večan, tako da verujem da će se situacija stabilizovati u narednih godinu dana.

 

Nedeljko Radojičić, Head of Legal and Operations @ BPS TECH

Mi bismo opisali situaciju kao neizvesnu. I kandidati i kompanije su oprezniji kada je u pitanju zapošljavanje odnosno promena posla jer se tržište menja iz meseca u mesec.

Za sad se nije desilo ništa kataklizmično, jer, iako u značajno smanjenom obimu, kvalitetni projekti i dalje postoje, kao i potreba za kvalitetnim programerima. Jasno je da niko više ne sme da računa na sigurnost i stabilnost iz 2020, 2021. i prve polovine 2022. i da sadašnje vreme zahteva prilagođavanje.

Za kompanije prilagođavanje znači bolje strateško planiranje i ulaganje u razvoj prodaje, a za kandidate prilagođavanje znači ulaganje u svoje znanje, proaktivnost u traženju posla i bolje spemanje za intervjue kada do njih dođe.

Za kakvim pozicijama i kom senioritetu postoji najveća potražnja u ovom periodu? Za kakvim najmanje?

Sandra Prvulović

U ovom periodu, najveća potražnja na tržištu rada u domaćoj IT industriji uglavnom je usmerena ka hard-to-fill pozicijama i stručnjacima sa visokim nivoom iskustva.

To su pozicije koje zahtevaju ekspertsko znanje ili su vezane za deficitarnu tehnologiju u visoko traženoj industriji.

Ove pozicije obuhvataju različite IT uloge kao što su back-end programeri, front-end programeri, full-stack programeri, tim lideri (lead), DevOps inženjeri, QA (Quality Assurance) stručnjaci i slično. S druge strane, primetno je da su junior pozicije u ovom periodu još ređe i manje zastupljene na tržištu.

 

Darko Poznanović

Mi uviđamo da klijenti značajno manje traže, na primer, QA profile, Sistem administratore, dok je i dalje veća potražnja za senior Backend developerima, CyberSec inženjerima, DevOps inženjerima, ML inženjerima, Data inženjerima.

 

Nedeljko Radojičić

Potraga za senior .net, Java, Project management i Data engineer pozicijama u našoj kompaniji ne jenjava, ali ono što vidimo kao novost je pojavljivanje sales pozicija koje su u porastu.

Mobile development pozicije su u padu i plate su manje.

 

Vasilija Nikolić

Definitivno je da sa masovnim otpuštanjem najviše nastrada kadar koji je lakše zamenljiv i manje šteti radnim kapacitetima, što su uglavnom manje iskususni (Juniori i Mediori).

Međutim, kako je njihova tržišna cena manja od iskusnijih i rukovodećih kadrova, da bi se razlika napravila, broj otpuštenih je veći. Razumljivo, niko u tim situacijama nije siguran, pa tako ni iskusniji kadar.

Takav utisak stičem kao regruter koji radi sa raznim tehnologijama, kadrovima, kao i kompanijama, moguće da se zaključci razlikuju.

Ukoliko neko strahuje od ostanka bez posla u trenutnoj firmi, šta biste im savetovali kako da se spreme za takvu eventualnost i pronalaženje novog posla?

Darko Poznanović

Bilo da je strah od otkaza opravdan ili neopravdan, jedan od saveta bio bi da šire svoju mrežu kontakata među regruterima i hiring managerima.

Čak i da kompanija koja je nekome zanimljiva za nastavak karijere nema oglašene pozicije, pokažite interesovanje i inicijativu tako što ćete poslati mail ili biografiju nekome iz HR-a ili tehničkog tima.

Ukoliko se proceni da vaše iskustvo, motivacija, itd. mogu da doprinesu timu, ili timu klijenta, rado će vas pozvati na sastanak.

 

Vasilija Nikolić

Smatram da ništa ne može nadomestiti neprijatnost koja usledi tim povodom. Nijedan savet ne može “spremiti” osobu, niti garantovati da će se snaći uvremenjeno, međutim, kvalitet uvek ispliva, a kvalitet se traži.

Dobar zaposleni nije onaj koji zna sve i najbolji je, već uporna, dosledna, istrajna individua.

Naglasak stavljam na crte ličnosti koje se ogledaju i u odlučnosti da se drugi posao nađe, inicijativi i istraživačkoj sposobnosti (jer je ipak cilj i da se kompanija pojedincu svidi, a ne samo obrnuto), jer zanat se lako može doučiti ako “početni ulog” obećava.

 

Nedeljko Radojičić

Takvi kandidati bi trebalo da aktivno prate novosti na tržištu i portale za zapošljavanje, nauče kako da se prodaju, ne budu isključivi po pitanju tehnologija kao i da obavezno apdejtuju LinkedIn i da nauče da ga koriste ako slučajno ne znaju.

Takođe, bilo bi dobro da se naviknu da odgovaraju regruterima na svaku poruku makar i negativno:-), u krajnjem slučaju neka pričaju sa nama rado ćemo podeliti naše znanje:-)

 

Sandra Prvulović

  1. Ostanite fleksibilni: Razmislite o tome da u narednom periodu budete otvoreniji za različite mogućnosti i ne ograničavajte se samo na posao iz snova. Fokusirajte se na traženje firme koja je finansijski stabilna i koja vam pruža sigurnost u ovim nesigurnim vremenima.
  2. Unapređujte svoje veštine: Ukoliko primetite da vam nedostaje određeno znanje ili veština koje su tražene na tržištu, iskoristite slobodno vreme za učenje i razvoj. To može biti putem online kurseva, sertifikacija ili rad na projektima u sopstvenoj režiji.
  3. Preispitajte sebe i svoje ciljeve: Sada je pravi trenutak da razmislite o svom profesionalnom putu i postavite sebi pitanja poput: Da li želim da ostanem u istom domenu rada? Da li želim da se usmerim ka drugačijoj karijeri? Gde želim da živim i kako želim da organizujem svoj radni prostor?
  4. Iskoristite mrežu vaših ličnih kontakata: Povežite se s osobama u industriji i vašem profesionalnom okruženju kako biste saznali o mogućim poslovnim prilikama.
  5. Ostanite pozitivni i strpljivi: Pronalaženje novog posla može potrajati. Ostanite pozitivni i strpljivi tokom ovog procesa.

Zapamtite da je promena uvek prilika za rast i razvoj.

Po nekim javno dostupnim podacima plate programera su uglavnom stabilne i ne smanjuju se — da li se to poklapa sa vašim uvidom u stanje na tržištu?

Darko Poznanović

Da, u većoj meri. Posebno kada je reč o seniorima, koji su svesni svog znanja i svoje vrednosti na tržištu.

 

Vasilija Nikolić

Jedno vreme smo primetili eksponencijalni rast, ponekad čak i besmisleno visoke cifre što se platnih očekivanja tiče.

To je bio veliki izazov za ljude koji se bave zapošljavanjem, s obzirom na to da na to da mi uglavnom radimo u okvirima unapred određenih budžeta. To su iskustva kroz koja se dobro izbaždari “njuh” za vrednost i smislenost platnih očekivanja u odnosu na ono što dato iskustvo može ponuditi.

Trenutno mi deluje kao da nema prostora da se eksponencijalni rast nastavi i da je to svima u IT industriji poprilično jasno, pa privremenu stagnaciju u rastu plata ne smatram dugoročnim stanjem.

S druge strane, ljudi su ostrašćeni povodom inflacije i na primalnom nivou mogu razumeti zašto su im platna očekivanja rasla kako je ekonomska situacija postajala evidentnija. Ima mnogo uglova iz kojih je dobro sagledati rast plata, pa je nezahvalno posmatrati ga kao izolovani fenomen.

 

Nedeljko Radojičić

Generalno da, sa tendencijama da se u zavisnosti od trenutnog stanja i najavljenih otkaza tog meseca plate malo spuštaju ali se ubrzo vrate na isto, osim za gore pomenute mobile development pozicije koje imaju tendenciju da su manje plaćene nego ranije.

 

Sandra Prvulović

Plate programera na domaćem tržištu su stabilne. Ipak, postoje promene u beneficijama koje IT firme nude svojim zaposlenima. Početkom oktobra će biti dostupan deveti Fenix izveštaj o istraživanju plata i beneficija u IT-u, koji će nam pružiti preciznije informacije o trenutnom stanju na tržištu.