August 22, 2024 · Redakcija

Zapadni Balkan kaska u startap investicijama, navodi istraživanje

CIE region beleži preko 1,15 milijardi evra investicija u prvoj polovini 2024. godine, a zemlje Zapadnog Balkana prikupile su 11 miliona.

Istraživanje koje je sproveo The Recursive o stanju investicija tokom prve polovine 2024. godine pokazuje značajne razlike u razvoju startap ekosistema u Centralnoj i Istočnoj Evropi (CIE) i na Zapadnom Balkanu.

Naime, dok je CIE region zabeležio impresivan rast investicija od preko 1,15 milijardi evra, zemlje Zapadnog Balkana (Srbija, Crna Gora, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Albanija), kao i Slovenija, beleže sporiji napredak i suočavaju se sa izazovima u privlačenju kapitala.

CIE region pokazuje izuzetnu otpornost i rast uprkos brojnim izazovima kao što su pandemija, geopolitičke tenzije, promenljivi makroekonomski uslovi i inflacija. Češka prednjači u ukupnoj vrednosti investicija (preko 440 miliona evra), što odražava zrelo investiciono okruženje, snažno poverenje investitora i brojne startape visoke vrednosti. Na primer, jedna runda finansiranja u Češkoj dostigla je 170 miliona evra, uz učešće renomiranih investitora poput Index Ventures, Evropske investicione banke i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).

Pored Češke, tu su i Poljska i Grčka, sa diversifikovanim ulaganjima u manje runde finansiranja, a Poljska prednjači po broju i raznovrsnosti investicija. Pored njih, odlično stoji i Hrvatska, koja je prema ovom istraživanju zabeležila više od 126 miliona evra investicija, najpre zahvaljujući velikoj investiciji u Verne.

Kako se navodi, međunarodni investitori pokazuju značajno interesovanje za CIE region. Oko 30 odsto svih investicija uključivalo je investitore iz SAD-a, sa fokusom na Češku, Poljsku, Mađarsku, Slovačku i Grčku. Renomirani investitori poput Sequoia, Andreessen Horowitz i Y Combinator učestvovali su u značajnim rundama finansiranja u regionu.

Nasuprot tome, Zapadni Balkan zaostaje u privlačenju investicija. Region se i dalje smatra tržištem u ranoj fazi razvoja, sa znatno manjim kapitalom uloženim u startape u poređenju sa CIE zemljama. Ipak, postoje pozitivni primeri koji pružaju nadu za budućnost. Tako je makedonski Native Teams uzeo 6,3 miliona evra, dok je srpski Collabwriting prikupio 1,4 miliona evra, privlačeći pažnju investitora u ekosistemu.

Za napredak startap ekosistema na Zapadnom Balkanu, uključujući Srbiju, neophodno je privući veći broj investicija, po uzoru na uspešne primere iz Centralne i Istočne Evrope, pomoću podsticajnih programa, ulaganja u razvoj lokalnih talenata, jačanjem saradnje između vlada, privatnog sektora i akademske zajednice. Konačno, region bi trebalo da radi na povećanju svoje vidljivosti na međunarodnoj sceni, privlačeći pažnju globalnih investitora i fondova rizičnog kapitala.

Pored investicija, Recursive je analizirao preko 200 transakcija u prvoj polovini 2024. godine, i otkrio da trećina startapa razvija AI tehnologije ili nudi usluge povezane sa veštačkom inteligencijom. Interesantno je da jedan od četiri AI startapa posluje u okviru HealthTech vertikale, što odražava rastuće usklađivanje između potreba industrije i tehnoloških inovacija, što takođe može biti prilika za poboljšanje ekosistema na području Balkana.