June 2, 2023 · Redakcija

Broj gig radnika u Srbiji porastao za petinu, navodi istraživanje Gigmetra

Preko 41% novozaposlenih gig radnika bile su žene – što je značajno veći procenat nego što je njihovo učešće u gig radnoj snazi (32,7 odsto), i značajno više u odnosu na prethodno merenje.

Broj gig radnika na dominantnoj platformi je porastao za 20 odsto i dostigao 10.771, što je 62,5 odsto ukupne populacije gig radnika. Petina njih je prvi put dobila posao na platformi, čime se nastavio trend rasta broja gig radnika zabeležen nakon pandemije, navodi se u najnovijem istraživanju Gigmetra.

Među njima je bilo više žena nego inače – 41,1 odsto novozaposlenih gig radnika bile su žene – što je značajno veći procenat nego što je njihovo učešće u gig radnoj snazi (32,7 odsto), i značajno više u odnosu na prethodno merenje.

Najbrojnija profesija među gig radnicima je multimedija i kreativne usluge (35,3 odsto), ali je njen udeo opao za 1,7 p.p. u odnosu na prethodno merenje. Rast udela su zabeležile prodaja i marketing (11,5 odsto) i profesionalne usluge (5,3 odsto), koje su najbolje plaćene i najtraženije na globalnom nivou.

Najviše gig radnika u Beogradu i Vojvodini

U pogledu regionalne stratifikacije, gig radnici su najviše koncentrisani u regionima Beograda i Vojvodine, gde su ujedno najzastupljenije najrazvijenije i najplaćenije profesije. U ostalim regionima su zastupljene slične profesije, ali sa manjim brojem gig radnika.

Kako se navodi, najzastupljenije profesije u svim regionima su kreativne usluge i multimedija, potom razvoj softvera, administrativne usluge i unos podataka i pisanje i prevođenje, dok su najmanje zastupljene prodaja i marketing, kao i profesionalne usluge.

U svim regionima zabeležene su kontrakcije u oblasti unosa podataka i administrativnih usluga i kreativnih usluga i multimedije, čime je došlo do rasta udela u ostale 4 profesije. Najveće kontrakcije zabeležene su u oblastima koje su najmanje plaćene (unos podataka i administrativne usluge) ili koje su najbrojnije (kreativne usluge i multimedija). 

Rast broja gig radnika u najplaćenijim domenima

Uočeni trendovi ukazuju na globalnu tendenciju promene poslovnih modela, čime se prodaja i marketing sve više izmeštaju u digitalnu sferu, što ide u prilog i domaćim gig radnicima. U isto vreme, rast broja gig radnika u najplaćenijim domenima kakve su profesionalne usluge, ukazuje na povećanje ponude najkvalifikovanije radne snage.

Rezultati Gigmetra potvrđuju elemente izveštaja Payoneer-a i govore u prilog tome da je gig rad u Srbiji konkurentan, ali atraktivan. Međutim, domaći gig radnici se suočavaju sa većom globalnom konkurencijom i teže nalaze nove poslove, njihove usluge su manje tražene nego u drugim delovima sveta, posebno u oblastima kao što su unos podataka i administrativne usluge.

Sa druge strane, globalna tražnja za gig radnicima raste, naročito za onima koji imaju tehničke veštine. Istraživanje je ukazalo na interesantan podatak da je 27 odsto aktivnih gig radnika na platformi Upwork izrazilo interesovanje za novu opciju na ovoj platformi, da uspostavi klasičan (ugovorni) radni odnos sa klijentima van platforme. To je naročito važilo za one koji beleže najviše zarade (20$ i više).

Rast prosečne cene rada po satu

Najveća promena u odnosu na prethodno merenje je prosečna cena rada po satu, koja je porasla za 9,9 odsto, što verovatno predstavlja odgovor na rast troškova života i visoku stopu inflacije. Međutim, primetan je trend smanjenja jaza u zaradama između žena i muškaraca, pa tako prosečna zarada gig radnica po satu iznosi 86,6 odsto zarade gig radnika, iznad globalnog proseka od 81,8 odsto. Ipak, prosečna cena rada po satu srpskih gig radnika zaostaje za globalnim prosekom (23 US$) i naročito za prosekom gig radnika sa Zapada i SAD.

Gigmetar je prvi instrument koji istražuje i opisuje digitalnu geografiju Srbije i regiona, analizirajući rod, zarade i profesije kojima se najčešće bave digitalni radnici, pod pokroviteljstvom Centra za istraživanje javnih politika. Gigmetar svoje izveštaje o srpskom gig tržištu vrši od 2019. godine.